Robothajókkal vadászna tengeralattjárókra a DARPA

ACTUV Darpa - hadihajó -- drón - (foto: Darpa)

Az Egyesült Államok védelmiipari kutatóügynöksége, a DARPA idén áprilisban, az oregoni Portlandben indítja el robot-hadihajójának másféléves tesztjét.

A DARPA biztonsági igazgatója, Steve Walker szerint a teljes mértékben emberi személyzetet nélkül közlekedő hadihajó valamennyi tengeri közlekedési szabályt magától betartja. Az ACTUV nevű „robothajó” a csendes, dízel-elektromos tengeralattjárók bemérésére, lekövetésére tökéletesen alkalmas lehet. A DARPA az új hadihajót emellett tengeri aknakeresésre, valamint a logisztikai utánpótlási küldetésekre is felkészítette.

Azt fejlesztési ügynökség hangsúlyozta, hogy az ACTUV-ot nem a hagyományos, személyzettel működő hadihajók felváltására szánják, Walker szerint valódi költséghatékonyságot az jelent majd, ha egy embervezérelt egység kiegészült egy ilyen új típusú „önjáró” hajóval a tengeren.

A DARPA mindazonáltal versenyben – és némiképp hátrányban is – van, hiszen nem ez az első, személyzet nélküli, aknakereső feladatokra szánt hadihajó. Az Elbit Systems ugyancsak a közelmúltban jelentette be 12 méteres Seagull (Sirály) névre hallgató hajóját. Két évvel ezelőtt Izraelben mutattak be hasonló „vizi drónt”.

A DARPA egyúttal bejelentette azt is, hogy az ACTUV fejlesztése mellett napjaink idegrendszer-kutatási eredményeit az űrben közlekedő drónokban kívánja felhasználni.

A Popular Mechanics korábbi beszámolója szerint a DARPA repülődrónjait egy nagyobb légi szállítóról indítanák, és a küldetés teljesítése után erre a járműre is térnének vissza a pilóta nélküli gépek. Az XS-1 névre hallgató űrdrón-programot az ügynökség később egy, kisebb műholdak indítására is alkalmas platformban teljesítené ki.

Leave a Comment