Pálinkás József: szigorú monitoringgal is támogat az NKFIH

Pálinkás JózsefPálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke az innovatív vállalkozásokat és a K+F együttműködéseket ösztönző komplex rendszerről, valamint a finanszírozási lehetőségekről tartott előadást a Piac&Profit konferenciáján.

Az NKFIH elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy több eszközzel is ösztönzi a hazai kutatásfinanszírozás az innovatív vállalkozások versenyképességének erősítését a Közép-Magyarország régióban.

A Nemzeti versenyképességi és kiválósági program (NVKP_16) keretében 26 konzorcium (felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek és vállalkozások), összesen mintegy 28 milliárd forint vissza nem térítendő támogatáshoz jutott a „Kiemelkedő halálozási kockázattal járó betegségek gyógyítását célzó nemzeti program”, az „Anyagtudományi, technológia nemzeti program”, valamint a „Víz-egészség-élelmiszer nemzeti program” címén.

Az innovatív vállalkozások számára, jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó, új, piacképes termékek, szolgáltatások, technológiák házon belüli kifejlesztésére biztosít támogatást a Vállalatok K+F+I tevékenységét támogató program (Vállalati KFI_16), melynek keretében 59 projektjavaslat jut összesen több mint 13 milliárd forint vissza nem térítendő támogatáshoz a 2016 novemberi döntés alapján.

Az NKFIH elnöke szólt a startupokat fejlesztő közép-magyarországi műhelyek létrehozására kiírt felhívásról (ÖKO_16) is, mely néhány nappal ezelőtt jelent meg. A új üzleti ötletek fejlesztését célzó mentorálást és képzést ösztönző környezetet megerősítő pályázati programra rendelkezésre álló keretösszeg 1,5 milliárd forint, pályázó inkubátoronként minimum 300, maximum 500 millió forint vissza nem térítendő támogatás nyerhető el.

Eddig több mint 230 milliárd forint kutatás-fejlesztési és innovációs célú uniós és magyar forrásról született támogatói döntés, amely révén valamennyi érintett célcsoport, köztük a kutatási intézmények, a vállalkozások és a kiválósági együttműködésen alapuló fejlesztések is jelentős forráshoz jutottak. Előadásában az NKFIH elnöke felhívta a figyelmet a pályázók, értékelők és döntéshozók közös felelősségére a források értékteremtő kihasználásában, amit a hivatal az értékelési rendszer átláthatóságával és a pályázatok megvalósulásának szigorú monitoringjával is támogat.

Leave a Comment