Elérkezett az intelligens vezérlés ideje az épületenergetikában

épületüzemeltetés

Az épületenergetikai fejlesztésekkel és kivitelezésekkel foglalkozó BITEL Kft. – az elmúlt évek fejlesztési eredményeire alapozva – olyan épületautomatikai rendszert fejlesztettek ki, amely a „mesterséges intelligencia” segítségével észleli a felhasználó igényeit, és ezek alapján optimalizálja a működést az adott épületre.

A BITEL szerint a fejlesztés az elérhető megoldásoknál jobb és felhasználóbarátabb energetikai megoldásokat eredményez. Az elkészült rendszer a piaci igények szerint egyszerűen telepíthető és konfigurálható, a mesterséges intelligencia segítségével a felhasználó igényeit képes észlelni, és működését az adott épületre tudja optimalizálni.

A konfigurálási–beállítási folyamatot azzal segíti, hogy számos paramétert maga talál ki. A fejlesztők a kiindulási koncepció alapján matematikai modellszámításoktól, mérésektől jutottak el a kereskedelmi forgalomba hozható, termék létrehozásáig.

Mint azt Bartha Atilla fejlesztőmérnök kifejtette, módszerük az, hogy megfigyelik az emberek viselkedését, szokásait: például, hogy egy adott külső hőmérsékletre milyen kívánt hőmérsékleteket állít be a felhasználó. A mért értékekből függvények segítségével meghatározhatók azok az igények, amikhez a rendszernek majd alkalmazkodnia kell. Az eredményekből a BITEL-nél megalkotott „mesterséges intelligencia” megpróbálja a leghatékonyabban felhasználni a rendelkezésre álló energiát úgy, hogy a felhasználó ebből semmit nem vesz észre.

A kezelőfelületetet úgy kellett megtervezni és kialakítani, hogy a kezelés ne jelentsen kihívást. Ehhez a BITEL olyan grafikus elem-gyűjteményt hozott létre, amellyel az érintőképernyős eszközökön konkrét felhasználói felületeket lehetett kialakítani. A rendszer készülékeit megpróbálták a lehető legegyszerűbb grafikával ellátni, és olyan felületeket tervezni hozzá, hogy „magától érthető legyen a használat.

Technikai szempontból a fejlesztéseket egy Android 4.0.2 alapú futtatási platformon hajtottuk végre, és egy Androidon futtatható szoftverrendszert hoztunk létre – mondta Rádi Csaba fejlesztőmérnök. Az eredmény mobil eszközökön is futtatható. A rendszer a különböző képernyőméretekkel rendelkező eszközökön egyaránt jól látható, és jól kezelhető. A felhasznált technológiákat „emberközeli” grafikákkal színesítették, és olyan felületeket terveztek hozzá, amelyek „magától értetődővé” teszik a használatot.

bitel

 

Leave a Comment