Navracsics: az EIT-val Budapest innovációs központ lett

Navracsics Tibor, az oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős új EU biztos meglátogatta az Európai Innovációs és Technológiai Intézetet (EIT), valamint az EIT ICT Labs Magyar Nemzeti Társult Csomópontnál. „Az európai innováció fokozása és minőségi munkahelyek teremtése érdekében az EIT és az EIT ICT Labs budapesti csomópontja egyedülálló oktatási modellt kínálnak, melynek középpontjában a vállalkozói és innovációs készségek fejlesztése áll. Ez az, amire Európának szüksége van” – mondta Navracsics. A hivatalát 2014. november 1-jén elfoglaló új EU biztos Peter Olesen, az EIT igazgatótanácsának elnöke, valamint Martin Kern, az EIT megbízott…

Olvass tovább>>

Magyarország Európa kutatási-innovációs térségévé válhat

Az európai gazdasági növekedést elősegítő kutatások gyakorlati hasznosításának felgyorsulását eredményezheti, ha az uniós országok régiónként összpontosítják az adott térség szellemi kapacitásait néhány kiemelt feladatra. E folyamat hozzájárul az összeurópai versenyképesség növeléséhez, és lehetővé teszi a nemzeti és a regionális prioritások, azaz az intelligens szakosodás meghatározását a tagállamokban. A Magyar Kormány új megközelítésben készítette el a nemzetgazdasági jelentőséggel bíró kutatás-fejlesztési és innovációs nemzeti intelligens szakosodási stratégiát (S3). A most induló szemináriumsorozat, amelyet Svédország Nagykövetsége, a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség, a Nemzeti Innovációs Hivatal, valamint vezető svéd vállalatok szerveznek az innovatív és a…

Olvass tovább>>

Oktatási innováció a Műegyetemen

A nagy befektetés címmel folyó képregény kirakó játék zárul hamarosan a Műegyetemen. A játékban a hallgatóknak egy képregény összekevert képeit kellett helyes sorrendbe rakni, majd a képeken lévő számokból összeállt egy kód, amit megfejtve egy pénzügyi fogalmat kellett kitalálniuk. A nagy befektetés címmel folyt nagy sikerű képregény kirakó játék a Műegyetemen. A játékban a hallgatóknak egy képregény 15 kockáját és a hozzájuk tartozó 15 szövegrészletet kellett helyes sorrendbe rakni. A helyes sorrendben elhelyezett kép- és szövegkockákon elhelyezett számokból összeállt egy kód, amit megfejtve egy pénzügyi fogalmat kaptak megfejtésül a résztvevő…

Olvass tovább>>

Innovációs díjat nyert a Kőolajvezetéképítő

A 2013. ÉV MAGYAR INNOVÁCIÓS NAGYDÍJAT, egy különleges és nagy árbevételt (nyereséget) hozó, különleges hegesztés technológiai kifejlesztésével és alkalmazásával az OLAJTERV csoporthoz tartozó Kőolajvezetéképítő Zrt. nyerte el. 2014. november 1.-től az Olajterv Csoport (Olajterv) és a KVV Zrt. (KVV) is Innovációs Nagydíjas OT INDUSTRIES néven, új arculattal és stratégiával folytatja tevékenységét az Olajterv, és az új vállalat szerves részét képezi a KVV is. A több mint 70 éves tapasztalattal rendelkező Magyarországon piacvezető, magyar tulajdonú komplex gáz-, olaj- és vegyipari megoldásokat nyújtó vállalatcsoport szándéka, hogy 2020-ra a közép-kelet-európai régió piacvezetőjévé váljon…

Olvass tovább>>

Ismét meghirdették az Innovációs Nagydíjat

A Magyar Innovációs Szövetség és a Magyar Innovációs Alapítvány 2014. november 20-án 23. alkalommal hirdette meg a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatot.   A Magyar Innovációs Nagydíj pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások vehetnek részt, amelyek a 2014. évben kiemelkedő műszaki, technológiai, gazdasági innovációs teljesítménnyel jelentős üzleti hasznot realizáltak. A Magyar Innovációs Nagydíjat az a vállalkozás nyeri el, amelyik a 2014. évben a legkiemelkedőbb innovációs teljesítményt érte el. Pálinkás József innovációért felelős kormánybiztos bevezető előadásában elmondta: 2015-re jelentősen nőni fognak a kutatás-fejlesztés és innováció központ támogatásai, de csak azokat témákat, illetve…

Olvass tovább>>

Fiatalok kutatás-fejlesztési projektjeit támogatja a Siemens

A Siemens hosszú évek óta elkötelezetten támogatja a hazai felsőoktatást. Az idei gazdasági évben 12 hallgató és további 6 diákcsoport kapott ösztöndíjat a vállalattól, összesen mintegy 5 millió forint értékben.     Az összeget a diákok többek között modellvasút-rendszer fejlesztésre, quadrocopter építésre, illetve a kutatás-fejlesztési projektjeikhez elengedhetetlen hardver infrastruktúrára fordítják. Az elismeréseket Dale A. Martin, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatója adta át a fiataloknak november 17-én. Hat hallgatói projekt támogatásáról döntött a BME Pro Progressio Alapítványának pályázatait elbíráló bizottság. A projektekben közös, hogy a hazai kutatás-fejlesztés szempontjából innovatív és előremutató, mindemellett…

Olvass tovább>>

OT Industries: új stratégiához új arculat

Novembertől az Olajterv Csoport és a KVV Kőolajvezetéképítő Zrt. is OT INDUSTRIES néven, új arculattal és stratégiával folytatja tevékenységét. A jövőben az új vállalat szerves része lesz a KVV Zrt is.      A több mint 70 éves tapasztalattal rendelkező Magyarországon piacvezető, magyar tulajdonú komplex gáz-, olaj- és vegyipari megoldásokat nyújtó vállalatcsoport szándéka, hogy 2020-ra a közép-kelet-európai régió piacvezetőjévé váljon és megduplázza forgalmát. Ennek egyik fontos erőforrása az a szellemi tőke, ami a csoport illetve a csoport tagvállalatban felhalmozódott. A cégnél mintegy 300 mérnök dolgozik, akik a tervezés és fejlesztés mellett, kiemelkedő…

Olvass tovább>>

Globális probléma az antibiotikum-rezisztencia

A helytelen, túlzott, illetve az indokolatlan antibiotikum használat miatt olyan baktériumok jelentek meg, amelyek ellenállnak a különböző gyógyszereknek; jelenleg ez az egyik legnagyobb közegészségügyi kockázat a világon és ezen belül Európában is – erre figyelmeztet az idei európai antibiotikum nap, amelyet az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) szervez.   A kezdeményezést az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is támogatja, a szervezetek arra hívják fel a figyelmet, ha a folyamatot nem sikerül megállítani, az oda vezethet, hogy a jövőben a legáltalánosabb fertőző megbetegedésekre sem lesz hatékony gyógyszer. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi…

Olvass tovább>>

Jelentős kormányzati támogatást kap a hazai K+F-szektor 2015-ben

A kormány 2015-ben jelentős összegekkel támogatja azokat a tevékenységeket, amelyek új és versenyképes szolgáltatások és termékek létrehozását célozzák – mondta Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal létrehozásával összefüggő feladatok ellátásáért felelős kormánybiztos a Magyar Innovációs Szövetség csütörtöki rendezvényén, Budapesten. Csak azok a kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységek támogathatók, amelyek révén olyan termékek és szolgáltatások jönnek létre, amelyek versenyképessé teszik a magyar ipart és az országot. Kifejtette, hogy a költségvetési támogatás pontos összegéről még folynak az egyeztetések, ezen kívül dolgoznak azon is, hogy az uniós alapokból is jelentős forráshoz…

Olvass tovább>>

Magyarország Európa kutatási-innovációs térségévé válhat

Az európai gazdasági növekedést elősegítő kutatások gyakorlati hasznosításának felgyorsulását eredményezheti, ha az uniós országok régiónként összpontosítják az adott térség szellemi kapacitásait néhány kiemelt feladatra. E folyamat hozzájárul az összeurópai versenyképesség növeléséhez, és lehetővé teszi a nemzeti és a regionális prioritások, azaz az intelligens szakosodás meghatározását a tagállamokban. A Magyar Kormány új megközelítésben készítette el a nemzetgazdasági jelentőséggel bíró kutatás-fejlesztési és innovációs nemzeti intelligens szakosodási stratégiát (S3). A most induló szemináriumsorozat, amelyet Svédország Nagykövetsége, a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség, a Nemzeti Innovációs Hivatal, valamint vezető svéd vállalatok szerveznek az innovatív és a…

Olvass tovább>>

A Google Glass-ra fejleszt alkalmazásokat egy magyar cég

A Google okosszemüvegére, a Google Glass-ra optimalizált logisztikai és kereskedelmi alkalmazásokat fejleszt a debreceni székhelyű IT-vállalkozás, a Pannon Szoftver Kft. Poór Károly, a cég marketing igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy elsősorban termék-kód azonosításra használható fejlesztésekben gondolkoznak, amelyek jól illeszkednek az online vásárlási szokásokhoz, valamint a gyorsabbá teszik a logisztikai folyamatokat. Ezek idővel kiválthatják a klasszikus vonalkód olvasó rendszereket. „A Google Glass alkalmazásával például a targoncáról sem kell leszállnia a munkatársnak ahhoz, hogy megtaláljon egy terméket, illetve egy nagyobb raktárban a szemüveg megmutatja, minek hol a helye, illetve hogyan lehet a…

Olvass tovább>>

A Goodyear UG9 nyerte a téligumi tesztet

A Goodyear UG9 abroncsa nyerte az immár hagyományos keretek között, a Hungaroringen található tanpályán szervezett, harmadik magyar Téligumi-tesztet. A vizsgálat célja, hogy az autósok hazai környezetben mért eredmények alapján tudják összehasonlítani az idei legnépszerűbb abroncstípusokat. A nonstopgumi.hu és Magyarország piacvezető járműhirdetési szolgáltatása, a 15 éve alapított Használtautó.hu által szervezett esemény – amely idén is egyedülálló az országban – 15 szettet vizsgált, köztük két négyévszakos, és egy nyári garnitúra is szerepelt a teljes körű összehasonlíthatóság érdekében. A tesztek, melyeket a szakemberek 1-4 °C közötti hőmérsékleti értékek között végeztek, mind a száraz,…

Olvass tovább>>

Két új szubatomi részecskét fedeztek fel a CERN-ben

A barion-családhoz tartozó két új szubatomi részecskét fedeztek fel az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) fizikusai, akik kutatásaikat a Physical Review Letters folyóirat legújabb számában ismertetik.   A barionok, amelyekhez az atommagot alkotó protonok és neutronok is tartoznak, három erős kölcsönhatással „összetartott” elemi részecskéből, kvarkból épülnek fel. Különböző kvarkok léteznek: vannak „felkvarkok (u-kvarkok/up quark), „lekvarkok” (d-kvark/down quark), továbbá megkülönböztetnek furcsa kvarkokat (s-kvark/strange quark), alap-kvarkokat (b-kvark/ bottom quark), más néven szépséges kvarkokat (beauty quark) is. Az Xi_b és az Xi_b* barionokat a kvarkmodell jósolta meg, ám létükre az első bizonyítékokat a…

Olvass tovább>>

Dél-Kína várja a magyar tech-cégeket

Tárt karokkal várják a technológiai iparban működő magyar cégeket a dél-kínai Kanton tartománybeli Fosan városban – mondta a Nemzeti Innovációs Hivatal elnöke kedden az MTI-nek.   Spaller Endre közölte, a napokban a dél-kínai városban járt, ahol együttműködési megállapodást írt alá a World of Internet of Things (WIOT) nevű kínai vállalat elnökével. A kínai cég vállalta, hogy csaknem 500 millió forint értékben irodát, jogászt, könyvelőt, titkárnőt biztosít az ott megjelenő magyar cégeknek, és más módon is segíti piacra lépésüket. A magyar fél feladata, hogy keressen olyan, a technológiai iparban tevékenykedő magyar vállalkozásokat,…

Olvass tovább>>

Az innovatív és környezettudatos gondolkodást népszerűsíti a Nemzeti Innovációs Hivatal

Az innovatív és környezettudatos életmódot és gondolkodást népszerűsítő szemináriumsorozatot indít a Nemzeti Innovációs Hivatal Svédország budapesti nagykövetségével és svéd vállalatokkal közösen; a „svéd-magyar okosfórum” nevű kezdeményezést szerdán mutatták be Budapesten.   A szemináriumsorozat – amelynek résztvevői svéd és magyar kormányzati, felsőoktatási, kutatóintézeti és vállalati szakemberek – az európai uniós úgynevezett S3 stratégiába, vagyis a kutatás-fejlesztési és innovációs nemzeti intelligens szakosodási stratégiába illeszkedik. „A 2014-2020-as európai uniós költségvetési ciklusban rendelkezésre álló, kutatás-fejlesztési és innovációs források csak akkor tudnak hasznosulni a magyar gazdaságban, ha közös gondolkodás és szakmai együttműködés alakul ki a…

Olvass tovább>>

Startup-versenyt hirdet a Microsoft Magyarország

A januárban induló Imagine Cup Academy igazi startup-képző: abban segít, hogy a jó ötletekből sikeres céget építsenek a fiatalok.   A júliusi világsikert alapul véve idén kibővül a verseny képzési szakasza, amely a valós életben használható tudást nyújt a legjobb csapatoknak. A Microsoft Magyarország újra keresi az ország legjobb fiataljaiból álló startupját. A csapatok december tizennegyedikéig jelentkezhetnek a világ egyik legnagyobb technológiai versenyének hazai képzésére, az Imagine Cup Academy-re, amelyen segítséget kapnak ötletük megvalósítására, továbbfejlesztésére és piacra vitelére. A képzési program az Imagine Cup magyarországi döntőjével zárul, amelynek győztese képviselheti Magyarországot…

Olvass tovább>>

Startup cégek: irány London!

A Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara és a Brit Kereskedelmi Központ „Startup Lab” néven konferenciát szervez november 28-án. Az esemény célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a brit és magyar startupokat, illetve választ adjon minden kérdésre Nagy-Britannia Startup világáról és a vállalkozóknak nyújtott lehetőségeiről. A résztvevők három ország kiváló szakembereinek inspiráló előadásait hallgathatják meg, és választ kaphatnak kérdéseikre a következő témakörökben: Hogyan szerezz tőkét és üzleti partnert? Miért London? Milyen buktatókra figyelj? Mit tud nyújtani a brit piac? Előadók: Ács Zoltán és Biás Csongor, a Desgin Terminál programvezetői Balogh Péter, az NNG…

Olvass tovább>>

„Messze látó tudomány” – megkezdődött a Magyar Tudomány Ünnepe

Lovász László elnök köszöntőjével és Csépe Valéria akadémikus A hangok hatalma – a kognitív fejlődés és az újrahangolt agy című nyitóelőadásával megkezdődött az MTA november végéig tartó, országszerte több mint kétszáz rendezvényt kínáló programja, a Magyar Tudomány Ünnepe. A rendezvénysorozat idén elsősorban a jövőnket alakító tudományos kutatások és technológiák számára kínál bemutatkozási lehetőséget. 1825. november 3-án ajánlotta fel Széchenyi István birtokainak egyévi jövedelmét egy magyar tudós társaság megalapítására. A Magyar Tudományos Akadémia létrejöttét lehetővé tévő nemes gesztus emlékére november 3-át egy 2003-ban elfogadott törvényben a Magyar Tudomány Ünnepének nyilvánították. A…

Olvass tovább>>

A jövő a vadász-gyűjtögető életmódé… persze nem úgy

A nemzetközi ipari-formatervező pályázat élén a kínai Pan Wang végzett Future Hunter-Gatherer (a jövő vadász-gyűjtögetője) elnevezésű pályaművével. A természet ihlette koncepció igazi élménnyé teszi az élelmiszerek beszerzését, és közben arra is megtanít, valójában honnan származnak az ételek. A verseny második helyezettje Fulden Dehneli lett, hordozható, újratölthető levegőtisztító golyóival (Lotus), a harmadik helyen pedig Michał Pośpiech végzett ultrakönnyű, repülő szerkezeteivel, melyek megtisztítják a városi levegőt (UrbanCONE). A párizsi döntőn a hat legjobb versenyző – köztük a magyar pályázó, Kovács Apor – személyesen prezentálta elképzelését a zsűrinek, ahol Pan Wang alkotását, a…

Olvass tovább>>

A DBH Group üzleti és startup együttműködést kötött Azerbajdzsánnal

A keddi Magyar-Azerbajdzsáni Üzleti Fórum keretében aláírt szándéknyilatkozatok alapján a DBH Group a jövőben segítséget nyújt az azerbajdzsáni befektetési lehetőségek kialakításában, emellett elősegíti a startup vállalkozások nemzetközi terjeszkedését mind Európában, mind a kaukázusi régióban.   A befektetésekkel és üzleti szolgáltatásokkal foglalkozó DBH Group kedden két szándéknyilatkozatot írt alá Budapesten az információtechnológiai (IT) fejlesztésekkel foglalkozó azerbajdzsáni állami tőkealappal (ICT Alap), illetve az azerbajdzsáni High Tech Parkkal (HTP). A felek szándéka, hogy a jövőben támogassák az azerbajdzsáni startupok és innovatív IT és technológiai vállalatok fejlesztését, továbbá a befektetési lehetőségek kialakítását, emellett előmozdítsák…

Olvass tovább>>